Rodzaje cellulitu

Koszmar niejednej z pań. Spędza sen z powiek ponad 85 procent kobiet w różnorodnych grupach wiekowych. Jest nieestetyczny i negatywnie wpływa na atrakcyjność nie tylko starszych, ale coraz częściej i młodszych dam. A chodzi o cellulit znany, jako charakterystyczna pomarańczowa skórka.

Jest to jeden z najbardziej uciążliwych i zarazem najpowszechniejszych mankamentów współczesnych przedstawicielek płci pięknej. Powodów występowania owego nietypowego zjawiska, które przeważnie dopada okolice ud i pośladków, jest cała masa. Do najważniejszych zalicza się nieodpowiednią dietę oraz brak aktywności fizycznej. Pomimo faktu, że z pomarańczowym dylematem boryka się tak rozliczne grono, niewiele kobiet wie, iż wyróżnia się kilka rodzajów cellulitu. Poniżej krótki podział kliniczny tego nieładnego schorzenia skórnego. Zapraszamy do lektury i samodzielnej diagnozy!

- cellulit twardy – nieprzypadkowo wybrano właśnie takie miano, gdyż wynika to ze zmian, jakie pociąga za sobą cellulit tego typu. Chodzi między innymi o specyficznie ulokowane zgrubienia, które znajdują się w tkance podskórnej. Są one osadzone dość płasko, co sprawia, że stają się często niesamowicie bolesne. Wówczas mowa już nie tylko o problemie natury wizualnej, ale także zdrowotnej. Tę odmianę cellulitu rozpoznaje się po suchych i szorstkich miejscach na ciele, przeważnie po wewnętrznej stronie kolan, na pośladkach, w rejonie ud. Najczęściej dopada on panie w okresie poniżej 25 roku życia.

- cellulit wiotki – jak wskazuje już samo jego określenie, przejawia się o w braku elastyczności skóry. Poszczególne fragmenty sylwetki, które zostały przez owy cellulit „dopadnięte” nie są jędrne, ani zbite w charakterystyczny sposób, zaś jedynie wiotkie. Na początku wystarczy nieco ścisnąć zajęte miejsca palcami, aby dostrzec typowe dla tej odmiany wgłębienia i grudki sprawiające wrażenie, jakby dana część ciała była „dziurawa”. Z czasem, cellulit rozprzestrzenia się i uintensywnia, co przejawia się w wyżej wymienionych objawach, to jest zgrubieniach i grudkach, ale widocznych już niekoniecznie po dotknięciu konkretnej partii ciała. Wszystkie szpecące niedoskonałości wychodzą na zewnątrz. Cellulit wiotki atakuje głównie łydki, brzuch, uda, ramiona oraz pośladki. Najczęściej pojawia się po tym, jak drastycznie schudniemy bądź wręcz przeciwnie – szybko przytyjemy. Różnica między miejscami z pomarańczową skórką i normalnym naskórkiem jest widoczna gołym okiem. Najczęściej typ opisywanego problemu estetycznego pojawia się po 40-stce. Nie jest to jednak reguła. Dziś równie często na podobne kłopoty z cellulitem narzekają kobiety znacznie młodsze – nawet nastolatki, których waga się silnie waha w krótkich odstępach czasu. Do tego dochodzi nadmierne spożywanie fast foodów i brak ruchu a także burza hormonalna dotykająca dojrzewające młode damy.

- cellulit obrzękowy – innymi słowy jest to cellulit wodny. Już po samej nazwie można się domyślić, że ma on ścisły związek z wodą. Jej spore ilości gromadzą się w tkankach i w ten sposób dochodzi do wytworzenia się typowych obrzęków. Najczęściej narażone są na niego dolne partie sylwetki, a mianowicie kolana, łydki, pośladki, uda a nawet kostki. Można go poznać po tym, że skóra jest kompletnie pozbawiona jędrności. Staje się bardzo miękka, ale niekoniecznie delikatna. Jest łatwa do odkształcenia, wystarczy ją lekko przydusić, aby zobaczyć jak wiotkie jest nasze ciało we fragmentach „zaatakowanych” przez cellulit obrzękowy. Skuteczne w walce z nim są dobre nawyki. Warto zainwestować w obuwie na płaskiej podeszwie i pożegnać się z obcasami na co dzień. Dodatkowo nie jest także wskazane obciążanie kończyn dolnych, a wręcz przeciwnie zalecane okazuje się odciążanie nóg, stąd też powyższa rada dotycząca doboru odpowiednich butów. Kolejna kwestia to inwazyjne metody, jakie opracowane zostały przez specjalistów z dziedziny szeroko rozumianej medycyny estetycznej. Jak się okazuje, bardzo pomocne mogą być specjalistyczne drenaże limfatyczne, które można wykupić w renomowanych salonach kosmetycznych.

- cellulit lipidowy – charakterystyczne grudki są ukryte głęboko w tkance podskórnej. Nierzadko występują również poniżej tkanki łącznej. Zazwyczaj pomarańczowa skórka jest rozległa a nie miejscowa jak w przypadku wyżej opisanych typów cellulitu. Dotyka większych obszarów sylwetki. Powodem występowania owej dolegliwości estetycznej, a jak się okazuje w pewnym sensie i zdrowotnej, jest nieuregulowana przemiana materii. Nieprawidłowy proces metabolizmu tkanki tłuszczowej skutkuje słabym ukrwieniem. W związku z tym, trzeba poddawać się masażom, albo wykonywać je samodzielnie w zaciszu domowym. Wystarczy do tego bardziej szorstki ręcznik, aby pobudzić przepływ krwi w żyłach. Złotym środkiem na cellulit, sprawdzonym na własnej skórze przez wiele pań, jest sesja prysznicowa, a dokładniej naprzemienne polewanie się prysznicem po wybranych partiach ciała - raz zimną, raz ciepłą wodą. Zaczynamy zawsze od orzeźwienia, odkręcając kurek niebieski. Na nim także kończymy wodną terapię.

- cellulit mieszany – wbrew pozorom jest chyba najbardziej pospolitą formą cellulitu. Występuje masowo u pań, które prowadzą siedzący tryb życia i nie mają żadnego sportu, nie ćwiczą, nie chodzą pieszo i preferują długie wylegiwanie się w łóżku, najlepiej tuż po jedzeniu. Połączeń w tym przypadku może być wiele – cellulit obrzękowy z lipidowym, lipidowy z twardym itd. Towarzyszą temu przeróżne oznaki. 

Zdjęcia

Załączniki

Cellulit, cellulitis, jak się pozbyć cellulitu - zwalczcellulit.net.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.