Cellulit a cellulitis czy jest różnica?

Wydawać by się mogło, że cellulit i cellulitis to to samo. W końcu obie nazwy są do siebie wyjątkowo podobne. W rzeczywistości natomiast przypadłości, o których mowa odnoszą się do czegoś zupełnie innego i poza określeniem nie wykazują ze sobą nic wspólnego.

Chodzi w ich przypadku o całkowicie inne schorzenia. Wielokrotnie zdarza się, że pada stwierdzenie, iż cellulitis to jedna z odmian cellulitu, w dodatku jego łagodniejsza forma. Nic bardziej mylnego. Cellulit wziął się od łacińskiego słowa cellula, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza komórkę. Mianem tym określa się problem natury estetycznej oraz zdrowotnej, który przejawia się w powiększonych komórkach, co sprawia efekt charakterystycznej „pomarańczowej skórki”. Na ciele, najczęściej na partiach ud, brzucha oraz pośladków, pojawiają się szpecące grudki. W początkowych etapach widoczne są owe specyficzne dziurki po ściśnięciu dłońmi wybranego fragmentu sylwetki zaatakowanego przez opisywany tu cellulit. Pojawiają się one u ponad 85 procent kobiet na całym świecie i wynikają z niewłaściwego rozłożenia tkanki tłuszczowej. W konsekwencji tego dochodzi do przemian obrzękowo-włóknistych w tkance podskórnej. Za problemy z cellulitem obwinia się hormon żeński – estrogen. Ogólnie można wyróżnić trzy podstawowe stadia rozwoju tego schorzenia. Na etapie pierwszego zmiany nie są dostrzegalne po odsłonieniu ciała, ale dopiero po przyduszeniu fałdki skórnej, w drugim widać nieestetyczne grudki już w pozycji stojącej i bez konieczności dotykania pokrytych cellulitem fałd, w trzecim natomiast pomarańczowa skórka dostrzegalna jest zarówno leżąc, jak i stojąc.

Co innego natomiast w przypadku cellulitisu, który określa się, jako problem wyłącznie natury kosmetycznej a nie tak jak powyżej wspomniany cellulit -kosmetyczno-medycznej. Oznacza to, że czasami wystarczą zwyczajne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane w klinikach urody bądź renomowanych salonach SPA. Nie jest potrzebne leczenie zaawansowane czy radyklana zmiana trybu życia. Nie pomogą tu również sport i zdrowsza dieta. Specyficzne zakończenie nazwy końcówką „itis” odnosi się do zapalenia. W związku z tym, można stwierdzić, że cellulitis to nic innego jak zapalenie skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Objawami tego są pieczenia, ból, zaczerwienienie płatów ciała a nawet bóle głowy, nudności oraz podwyższona temperatura. Najczęściej powodem zainfekowania jest bakteria wywoływana przez paciorkowce lub gronkowce. Niekiedy cellulitis jest następstwem po ukąszeniu, poparzeniu czy zranieniu. Dodatkowo warto mieć na względzie fakt, iż cellulitis można „złapać” na tych fragmentach sylwetki, które najbardziej narażone są na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Jego zwalczenie jest znacznie prostsze niż cellulitu, który jest schorzeniem przewlekłym i cięższym do zredukowania. Co do cellulitisu to sprawa jest prostsza do rozwiązania. Wystarczy niekiedy zwyczajna kuracja antybiotykami, która będzie nastawiona na wybrane szczepy bakterii. W celu zwalczenia owej przypadłości najlepiej udać się do dobrego dermatologa. 

Zdjęcia

Załączniki

Cellulit, cellulitis, jak się pozbyć cellulitu - zwalczcellulit.net.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.