Cellulit i rozstępy - jak je odróżnić?

Te dwie największe zmory pań jednak wcale nie jest tak prosto odróżnić. Cellulit i rozstępy wyglądają dość podobnie, jednak tkwią między nimi wyraziste różnice, o czym zresztą napiszemy nieco szerzej w poniższych fragmentach tego tekstu.

Cellulit

Zacznijmy od pomarańczowej skórki, która jest niczym innym, jak konsekwencją niewłaściwych zmian, do jakich dochodzi w tkance podskórnej. W ten sposób tkanka tłuszczowa ulega nieprawidłowemu rozmieszczeniu. Gołym okiem widoczne stają się zatem nieestetyczne nierówności, grudki i bruzdy, które w zależności od stadium zaawansowania cellulitu mogą być albo dostrzegalne w pozycji stojącej i leżącej, albo dopiero po uciśnięciu wybranej partii ciała dłonią. Najczęściej cellulitem pokrywane są pośladki oraz uda, gdy to właśnie te fragmenty sylwetki narażone są najsilniej na skutki złej przemiany materii, a więc nadmierne tycie. Niekiedy pomarańczowa skórka zaczyna się również pojawiać na łydkach i brzuchu, a nawet na ramionach. W najprostszym skrócie, poprzez wyżej wspomniane nierówności rozumie się powiększone komórki tłuszczowe, z kolei fachowo nazywa się je adypocytami. I tak poszerzone komórki zaczynają uciskać na naczynia limfatyczne oraz krwionośne, co sprawia, że spowalniana jest przemiana materii a nasze ciało zaczyna się robić bardziej pulchne. W konsekwencji tego niewłaściwie działa tez system krążenia. W organizmie zalegają toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii i suma summarum dochodzi do ich niewydalania, ale „składowania” w tkankach. Wraz z nimi zaczyna się gromadzić również nadmiar wody. Wyglądamy na pulchne oraz nabite i ciężej jest nam kontrolować wagę ciała. Tym samym nie dostają się do komórek tłuszczowych odżywcze właściwości, witaminy i minerały. Gorsze jest również przyswajanie tlenu. Ostatecznie wszystko to prowadzi do powstawania cellulitu. Pamiętać należy, iż nieleczony i pozostawiony bez interwencji dermatologiczno-kosmetycznej może się nasilać.

Rozstępy

Co do rozstępów natomiast, to warto dodać, iż są one znacząco różne w porównaniu z cellulitem. Przede wszystkim można je prosto zdefiniować, jako swoiste linie, które pojawiają się w wybranych partiach ciała, nieco przypominając standardowe blizny. Są one konsekwencją zaniku skóry. Ich szerokość czy też długość może być zróżnicowana. Przybierając czerwonawe zabarwienie, a z czasem zaczynają bieleć, przyjmując ostatecznie barwę białawo-perłową. Na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe blizny. Tworzą się one równolegle, ale też stopniowo. Nie musimy mieć od razu całego uda w rozstępach z kolei, gdy pojawia się cellulit, to przeważnie atakuje „masowo” - całą, daną partię ciała. W przypadku rozstępów natomiast, granica jest znacznie wyraźniejsza. Warto też dodać, że na rozstępach skóra jest wyraźnie zmieniona od zewnątrz. To znaczy, że przykładowo nie mogą na niej wyrosnąć włoski, z kolei w przypadku cellulitu tak nie jest, gdyż jest to schorzenie od zewnątrz.

Zdjęcia

Załączniki

Cellulit, cellulitis, jak się pozbyć cellulitu - zwalczcellulit.net.pl © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.